Moda

Tesettür Giyimde Ayrıcalığı Yaşayın

Günümüzde giyim insanın kişiliğini öne çıkarmaktadır. İnsan kişiliğini ne kadar olumlu yansıtır ise o kadar fayda görmektedir. Abartıdan ziyade daha çok sade giyim güzel olabilir. Tesettür çoğu bayanın dikkat ettiği öncelikli bir inceliktir. Tabi ki bu yer bakımından çeşitlilik göstermektedir. Mesela düğün davetine giderken giyinilecek bir kıyafet arasında günlük yaşantımız arasında giyinmekte olan kıyafet arasında çok farklılıklar mevcuttur. Bununla birlikte yöneticinin önemli bir toplantıya günlük kıyafeti ile katılması olası bir durum kabul edilemez elbette ki. Tesettür bununla birlikte kıymetli bir giyim çeşididir. Mesela iş görüşmesine aşırı açık giysi ile gitmek iş sahibinin gözünde kötü bir ön yargıya neden olabilir. Tesettür günlük hayatta iletişimi güçlendirdiği gibi İslami açıdan da uygunluk derecesi yüksek bir mevkidir. Tesettür, zaten kelime anlamı ile kapanmak, bayanların erkeklere karşı çoğu şeyden kaçınması demektir. Bu giyim ve davranış olarak özetlenebilir.

Tesettür Çeşitleri Nelerdir?

 

Bu konuyu başka bir bakış acısı ile çeşitlendirebiliriz. Mesela bayanların türban örtünmeleri, tesettür elbise giyinmeleri elbette tesettür çeşidi olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte feracenin alt kısmına mesela abartılı olmayan bir ayakkabı ile tamamlamak uygun bir tesettür modeli ile kendini etmekte faydalı olmaktadır. Ayrıca şunu da söyleyebilirim ki tesettür kıyafet çeşidi olarak bilinmemeli, kadının ölçülü davranması aşırıya kaçmaması anlamına da gelmektedir. Oturmak, kalkmak, gülmek dahi tesettürde önem taşımaktadır. İslam da zaten tesettür ile her şeyi ölçülü yapmamızı emretmektedir. Diğer taraftan tesettür sadece bayanlara husus bir durum değildir. Erkeğin dahi ölçülü davranması ölçülü giyimi, oturması, kalması tesettüre konu olmaktadır.

Tesettür Nasıl Modeli Olmalıdır?

 

Bayanlar açısından değerlendirir isek daha önceden de bahsettiğimiz gibi abartıdan uzak sade bir giyim tercih edilmelidir. Çünkü sadelik asaleti temsil etmektedir. Günümüzde beyefendiler de tesettür giyimine yönelmiş bayanlar ile gönüllerini birleştirmek istemektedir. Tesettür farkında olmaktır aslında yaşamın, bir şanstır tesettür o şansı yakalayabilmiş isen gerçekten şanslısındır. Tesettür kişi davranışını da olumlu yönde etkilemektedir. Yani sorumluluk yüklemektedir kişiye. Biraz daha ağır başlı olmaya yöneltir kişiyi. Bu davranış da hem kişiyi dışarıya olgun bir birey olarak ifade eder hem de karşısındaki kişide olumlu ön yargı oluşturur. Bir örnek ile açıklamak mümkün şöyle ki; bir iş görüşmesine gittiğinizde duruşunuz, kıyafetiniz sizi öncelikle temsil etmektedir. Konuşmanız, vücut diliniz, gülüşünüz de tamamlayıcı özellikler arasında yer almaktadır. Kısaca bir cümle ile toparlayacak olursak “ tesettürlü bir giyim ödüllerin en iyisidir ama farkında olmak da şansa bağlıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın