Tesettür Giyimde Yazın Tercih Edilen Kumaşlar

Tesettür giyimde yazın tercih edilen bazı kumaşlar kadınların büyük belası haline gelebiliyor. Hele bir de alışveriş tutkunu kadınlardansanız bu konudan çok çekiyorsunuz demektir. Kumaş meselesi kış aylarında bu kadar fazla çile çektirmese de yaz aylarında tam bir kabusa dönebiliyor. Malum o sıcak günlerde terlememeyi sağlamak elimizde olan bir şey değil. Bu nedenledir ki her dönem hangi kumaşlardan üretilen kıyafetlerden alsam diye düşünüyoruz. Bazı ince yazlık kumaşlar öyle bir terletiyor ki insanın dışarı çıkası gelmiyor. Hele birde deniz kenarı, oldukça nemli ve sıcak bir şehirde yaşıyorsanız bu durum çok daha fazla çekilmez bir hal alıyor. Peki bu durumdan nasıl kurtulabilir, hangi kumaşları tercih edebilirsiniz?

Terlemeyi Engelleyen Kumaşlar

Genel olarak yaz ayları ne giyersek giyelim terleriz. Buradaki amaç terlemeyi sıfıra indirmek değildir. Terlemeyi belirli oranlarda azaltmak, daha az rahatsız edici hale getirmek asıl amaç haline geliyor. Kumaş tercihinin en önemli olduğu nokta başörtülerinde devreye giriyor. Çünkü yazları ve kışları kullandığımız başörtülerinin kumaşı oldukça önemli. Çünkü rahatsız edici bir başörtüsü bütün günü mahvedebiliyor. Genel olarak alışveriş yaparken de şekli hoşa gitti mi, hemen alıveriyoruz. Ne kumaşı ne de başka özelliklerini inceleyemiyoruz. Kullanım aşamalarında da çilelerden çileler beğeniyoruz.

Kıyafetlerde İlk Olarak Neye Bakmalı?

Tesettür kıyafetlerinde özellikle yaz aylarında tercih edecekleri kıyafetlerde ilk bakmaları gereken özellik kumaş olmalı. Kumaşı ne kadar az terleten bir kumaş olursa tesettürlü hanımlar için o kadar iyi. Sentetik kumaşlardan yapılan giysiler çoğunlukta. İşte bu tür kumaşlar nefes alamadıkları için, oldukça fazla terletme yapmaktadır. Cildinize nefes aldırmaz, bir süre sonra tahriş eder. Bu nedenle yaz aylarında bu tarz kumaşlardan şiddetle uzak durmak gerekiyor.

Doğal Kumaşlar Nelerdir?

Ham maddesi doğal içeriklerden olan kumaşlar her zaman için ilk sıralarda yer almalı. Üstelik hem görünümleri hem rahatlıkları açısından sentetik kumaşlara oranla çok daha iyidirler. Pamuklu kumaşlar, keten kumaşlar, krep kumaşlar giyim açısından yaz aylarında tercih edilmeli. %100 pamuklu kumaşlardan yapılan tesettür kıyafetlerinin ter tutma özellikleri olduğu için terleme olasılığınızı sıfıra kadar indirir. İpek kumaşlar ve ipek şifonlar da yine yaz aylarında tercih edilmesi en uygun olan kumaş türleridir. Yaz aylarını rahat bir şekilde geçirmek sizin de en büyük arzularınızdan biri ise, bu kumaşlar imdadınıza yetişecektir.

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply