Moda

Tesettür Giysilerinde Uyum Nedir?

 

AYŞE MELEK TASARIM - Eteği Tarlatanlı Abiye Elbise ASM1087 Siyah (1)Tesettür giysileri, birbirleriyle uyumlu üretilir. Uyum, renk ve desen olarak düşünüldüğü zaman, daha iyi anlaşılacaktır. Öz kültürümüz olan tesettür, Anadolu kadının temel giysi kültürü olan geleneksel giyimin temelini oluşturur. Anadolu insanının geleneksel giyim kültürüne baktığınız zaman, başörtüsü ve fistan uyum içerisindedir. Renk ve desen bakımından uyumludur.

 

RENK VE DESEN BAKIMINDAN UYUM ÇOK ÖNEMLİDİR

Renk ve desen bakımından son derece uyumlu olan tesettür giyim ürünleri, tek başlarına tesettürü oluşturmazlar. Tesettürde başörtüsü çok önemlidir. Başörtüsüz giyim türlerine tesettür denilmemektedir. Daha çok kapalı giyim denilmektedir. Tesettür giyim kültüründe, başörtüsü başı çekmekle birlikte, tek başına tesettürü oluşturmaz. Başörtüsü ferace, tesettür abiye, tunik, bluz, etek, kap, kaban ve pardesü ile beraber giyilmelidir. Tesettür pantolonla tunik, uyumlu üretilir ve beraber giyilirler. Kısacası, tesettür giyim, takım elbise kültürü ile oluşturulmuş bir giyim modasıdır.

 

BAŞÖRTÜSÜ TEK BAŞINA TESETTÜRÜ OLUŞTURMAZ

Başörtüsü tek başına tesettürü oluşturmaz. Başörtüsünün altına yırtık kot veya mini etek giymek, tesettürün oluşmasını engellemektedir. Günümüz teknolojisiyle üretilen ve seri üretim yapabilen tekstil makineleri, üretim esnasında tesettür ürünlerinin satılmasına yardımcı olmaktadır. Tekstil ürünlerinin satışında büyük rol oynayan internet, tesettür modası ile üretilmiş giysilerin de satışında büyük rol oynamaktadır. Kampanya ve özel fırsat satışlarıyla, kısa zamanda bütün ürünler satılmaktadır. Renk uyumu olan ve kombin şeklinde satın birçok kreasyon bulunmaktadır.

 

Başörtüsünün tek başına tesettürü oluşturduğu kanısı tamamen yanlıştır. Başörtüsü, tesettür abiye, ferace, kap, kaban ve pardesü gibi farklı kategorilerde ki ürünlerle birebir uyumludur ve beraber tesettürü oluştururlar. Her yıl çıkan yeni modeller, kısa zamanda tükenmektedir. Öz kültürümüze bulunmayan ürünler de, tesettürde kesinlikle yer almaz. Avrupa giyim tarız, tesettür giyim tarzının tamamen zıttır. Giyim kültürünün genişlemesi ile birlikte, her yaş için tesettür giyim ürünü bulmak çok kolaylaştı. Özellikle indirim kampanyaları, büyük ilgi toplamaktadır. Kışlık ve yazlık üretilen tesettür giyim ürünleri, mevsimine göre kumaş seçenekleriyle üretilmektedir. İnsanlar için giyinmek çok önemlidir. Tesettür giyim modası da giyinme kültürü üzerine meydana gelmiş bir modadır.

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın