Moda

Tesettürü Anlamak

kapTesettür, Allah’ın emridir. İnsanlar bu emri yerine getirebilmek için tesettüre girerler. Allah örtünün demiştir. Genel hatlarıyla erkeklerde göbek ve diz kapağı arası, kadınlarda ise el, yüz ve ayaklar hariç tüm vücudun örtünmesi gerekir. Bu örtünmede ise dikkat edilmesi gereken nokta hatların belli olmamasıdır. Vücuda yapışmayan bol kıyafetler ya da dış giysileriyle tesettür sağlanmış olunur.

 

Tesettür, kadınlar için onları korumak amacıyla vardır. Ne yazık ki bazı erkekler kadınları nefislerinin bir eğlencesi olarak görüyor. Böyle erkeklerden korunabilmek için kadınların dikkat çekmeyen ve hatlarını gizleyen kıyafetler tercih etmeleri gerekir. Özellikle saçlar kadının en dikkat çeken tarafıdır, bu yüzden başörtüleriyle saçların kapatılması gerekir.

 

Tesettür, ruhumuz için de gerekir. Bedenimizi kötü bakışlardan koruyarak ruhen de huzurlu oluruz. Nazar, dinen de kabul edilen bir şeydir ve bakışlarla tesir eder. Ruhu, aklı ve kalbi kötü olan kimselerin bakışlarına maruz kalınırsa, bu insanlar yaydıkları kötü enerjiyle insanları hasta bile edebilirler. Bu sebeple de dikkat çekecek, bu tür insanların imrenmesine neden olacak yönlerimizi gizlememiz en doğrusu olacaktır.

 

Tesettür denilince hemen akla çarşafa bürünmek gelmesin. Tesettür giyimi artık o kadar gelişti ki hem dini inancını yerine getirip hem de çağa uyum sağlayabilirsiniz. Zaten amaç dikkat çekmemek, eğer giydiğiniz kıyafet o topluma uygun değilse insanların ilgisini çekecek ve gizlenmenize olanak sağlamayacaktır.

 

Tesettür, sadece kadınlar için değil erkekler için de geçerlidir. Onlarında bol ve dikkat çekmeyen kıyafetler tercih etmeleri gerekir. Çünkü sadece erkekler değil bazı kadınlar da nefislerinin peşinde koşuyorlar. Erkeklerin de giyimlerine dikkat ederek herhangi bir yanlışa düşmekten iki tarafı da korumaları gerekir.

 

Ülkemizin çoğunluğu Müslüman olmasına rağmen ne yazık ki tesettürü ve tesettürlüleri kötü bilen insanlar var. Bu insanlar kendilerine tanınan özgürlüklerin kendileri gibi olmayanlara tanınmasını istemiyorlar. Hâlbuki çağdaş insan, tüm insanları olduğu gibi kabul eder. Bu güzel ülkede farklılıklarımızla huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşayabilmemiz için birbirimize en azından tahammül etmeyi öğrenmeliyiz. Karşımızdaki insanı giysileriyle değil fikirleriyle değerlendirmeyi öğrendiğimizde hayat herkes için daha yaşanılası olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın