Moda

Tesettürün Kadın Ve Erkeğe Uygulanışı

Tesettür, yalnızca başı örtmek demek değildir. Tesettür; örtünmek, saklanmak, bir şeyin içine veya arkasına gizlenmektir. Kadının örtünmesi ile kadınlık şahsiyeti korunmakta olup, kadın örtü ile karşısın­daki kişiye farklı bir zerafet ve nezaket hissi vermektedir. Tesettür erkek ya da kadının örtülmesi gereken yerlerini doğru bir biçimde örtmesi demektir. Günümüzde önemli problemlerinden birisi, tesettür hassasiyetinin yok olmasıdır. Fakat ne yazık ki bugün pek çok bayanın, tesettürün ruhuna uymayan bazı dar elbise, tunik, pantolon gibi kıyafetler giydikleri görülmektedir. Tesettür elbise normal elbise gibi giyinilen, normal elbiseye oranla daha uzun olan bir elbisedir. Vücut hatlarını belli etmeyen, dar olmayan ve kadını kötü bakışlardan koruma vazifesi gören bir dış kıyafetidir. Sadece başı kapatmakla tesettür giyinilmiş olunmamaktadır.

 

 Kadın ve Erkeğin Tesettürü Farklı Olmalıdır

 

Kadınlar; el, yüz ve ayakları dışında kalan bütün vücutlarını, erkekler ise diz kapağı ile karın arasında kalan yerleri örtmelidirler. Kadın ya da erkekler mahrem olan yerleri gösterip belli edecek kadar ince, vücut hatlarını ortaya çıkaracak kadar da dar elbiseler giyilmemelidir. Aksi takdirde kadın, nefsi ve arzuları tahrik eden bir şehvet unsuru haline getirilmiş olmaktadır. Bu da kadının şahsiyet ve haysiyetini alçaltmaktadır. Aynı anne ise annelik vakarını zaafa uğratmaktadır. Bu tarz dışında, her kadın ve erkek, mahrem olan yerleri örtmek amacıyla, kişisel ve mahalli zevkine, şart ve imkanlarına, kültürüne göre giyinebilmektedirler.

 

 Kadının Örtünme Amacı

 

Yaratılış itibari ile kadın ile erkek nefisleri arasında birtakım farklılıklar vardır. Bunun için tesettürün, kadına yönelik şekli ile erkeğe yönelik şekli değişiklik göstermektedir. Çünkü kadın, erkeğe oranla yaratılıştan cazibelidir. Kadın tesettürden uzak durarak, vücudunda örtülmesi gereken yerleri örtmeyerek, vücudunu topluma deşifre ettiğinde, nezaket ve zarafeti zaafa uğramaktadır.

 

Günümüzde ne yazık tesettür giyim firmaları tesettüre uygun kıyafetleri değil kişilerin istek ve taleplerine göre ürünleri satışa çıkarmaktadırlar. Tesettürü doğru şekilde uygulamak ve kombinlemek önemli bir konudur. Dini bir hakikat olarak kadınlar olarak sahip çıkılması gereken tesettürün çizgisi çok önemlidir. Uygun bir biçimde giyinmek muhafazakar kadınların yapması gerekenlerdendir.

 

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın