Aksesuarlar

Vazgeçilmez Mutfak Eşyası Olmaya Aday Davlumbazlar

Davlumbaz mutfakta oluşan kokuların giderilmesi için kullanılan, kirlenmiş havayı içine çekerek havalandırma sistemine aktaran, mutfaklardaki olmaza olmaz eşyalardandır. Kullandığımız davlumbazların sağlıklı olması, kaliteli malzemeden yapılması ve doğru yerleştirilmesi istenilen sonucu elde etmek için çok önemlidir. Ayrıca eğer kolay temizlenen bir davlumbaz istiyorsanız kesinlikle alüminyum yerine paslanmaz özellikte olanları tercih etmelisiniz.

 

Davlumbazlar çalışma şekillerine göre iki farklı sınıfa ayrılırlar; klasik davlumbazlar ve yüksek performanslı davlumbazlar. Klasik davlumbazlar genellikle evlerde ve küçük mutfaklarda kullanılırken yüksek performanslı davlumbazlar %50 enerji tasarrufu sağladıklarından büyük işletmelerde tercih edilirler. İki davlumbaz arasındaki fark genel olarak egzoz sistemlerinin farklı çalışmasından kaynaklanır. Yüksek performanslı davlumbazların dört farklı uygulaması vardır. Bunlar; içten üflemeli, dıştan üflemeli, alttan üflemeli, üstten üflemelidir.

 

Davlumbazlar ayrıca çalışma şekillerine göre de sınıflanırlar; kaş tipi (fırın ve benzeri yerlerde kullanılır), ada tipi (dört tarafı açıktır), tezgah üstü (pişirme bölgesine yakındır), duvar tipi (bir tarafı duvara dayalıdır). Ayrıca mutfağın veya işletmenin büyüklüğüne bağlı olarak davlumbaz boyutlarının belirlenmesi, bunun içinde davlumbazın derinliğinin, boyutunun, montaj yüksekliğinin dikkate alınması gerekmektedir. Davlumbazlar genellikle mat ve gri renklerdedirler. Bu yüzden temizleme esnasında çok kolay izler bırakabilirler. Buda özellikle ev hanımlarının hiç hoşlanmadığı bir şey. Bunun için yapmanız gereken çok kuvvetli temizleyiciler yerine davlumbazı yumuşak bir bez ve ılık su yardımı ile temizlemek olacaktır. Ayrıca davlumbazınızın filtre temizliğini de düzgün yapmanızda fayda var ve bunu yaparken davlumbaz tipinize göre kitapçıktaki önerileri takip etmeniz gerekmekte.

 

Aldığınız davlumbazın montajı ustalık gerektirdiği için sadece yetkili servislere güvenmenizi öneririz. Artık günümüz teknolojisinde fiyat rekabetleri yaşanmakta. Aynı ürünü farklı mağazalardan farklı fiyatlarla bulmanız mümkün. Bu yüzden alacağınız davlumbaz tipine karar verdikten sonra bir fiyat araştırması yapmanızı ve en önemlisi servis desteği olup olmadığını öğrenmenizi tavsiye ederiz.

 

Uygun fiyatlı birçok üründe olduğu gibi sizi servis ve kurulum desteğinden mahrum bırakabilirler. Unutmayın ki davlumbaz çok basit görünen ama bir o kadarda karmaşık bir sistem. Bu yüzden her sorunda servis çağırmanızda büyük fayda var. Ama yeni evlenecekseniz veya eşyalarınızı yenileyecekseniz davlumbazın fırın ve ocağınızla takım olma ihtimali çok yüksek.

Bir önceki yazımız olan Şık Tasarım Aksesuar Ürünleri başlıklı makalemizde aksesuar ürünleri, boy aynası ve sihirli ayna hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın