YARATICI DRAMANIN KULLANILDIĞI ALANLAR VE YÖNTEMLERİ

Yaratıcı drama özellikle okul öncesi dönemden başlandığında oldukça önemli artıları olan bir gelişim programıdır. Ancak tabi ki sadece çocuklar değil, tüm yetişkinler de yaratıcı drama eğitimlerimlerinden diledikleri gibi yararlanabilir ve bizler için sundupu yararlardan faydalanabilmektedir. Hem yetişkinler hem de çocuklar için uygun olan yaratıcı drama birçok alanda kullanılabilmketedir. Bu alnalra örnek vermek gerekirse, eğitim bilimleri, sosyal hizmetler, sokak çocukları, psikolojik danışma ve rehberlik, işitme-görme-zihinsel-konuşma-otistik engelli çocukların eğitimleri, kültürler arası çalışmalar ve ev kadınlarına yönelik çalışmalarda vb. aklınıza gelebilecek her türlü alanlarda kullanılabilmektedir.

Şimdi yaratıcı drama ile ilgili pek bahsedilmeyen ancak çalışmalara katılmayı düşünen yetişkinler için hem kendileri hem de çocukları adına merak ettiği uygulamanın içeriğinden bahsedelim. Öncelikle yaratıcı drama 4 aşamadan meydana gelir ve bu aşamalar;

  1. Isınma ve Rahatlama Çalışmaları
  2. Oyunlar
  3. Doğaçlama
  4. Oluşum

Isınma ve rahatlama çalışmalarında en önemli detay çeşitli yöntemlere başvurarak 5 duyumuzun birlikte kullanılmasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra çalışma arkadaşları ile uyum sağlayabilme, tanışma vb. detayları da içermektedir.

Oyun aşaması ise, çocukların belirli kurallar çerçevesinde özgür biçimde ıyun oynamasıdır.

Doğaçlama aşaması; belirlenen bir konu, durum ya da olayın tamamen yaratıcılığın kullanılarak kendi gözlemlerimiz ile anlatılmasıdır.

En son olarak oluşum aşamasında ise, asla bir konu ya da olay önceden planlanmaz ve tamamen spontene gelişir.

Bir önceki yazımız olan Riverside Garden Resort’te Tatil… başlıklı makalemizde kıbrıs ve kıbrısta tatil yapılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply