Yatak Odası Dekorasyonun Başlangıç Noktası

Günün yorgunluğunu atabilmeniz, uyuyabilmeniz ve rahatlamanız için üzerinde uyuyabildiğiniz yumuşak, orta sert ve sert şeklinde sünger ve türevlerine sahip olan mobilyalara yatak denilir. İnsanlar gün akışı içerisinde birçok işlerle meşgul olduğu için gece deliksiz uyku çekip sonraki güne enerjik uyanmak isterler. Yatak herkes için özenle seçilmesi gereken hususi bir eşyadır. Yatağa bağlı yaşayan insanlar, eşleri ile hoş vakit geçirmek isteyen çiftler, yorgun insanlar için yatak seçimi oldukça önem arz eder. Bu nedenle yataklarda görünüm kadar konforda sağlanmalıdır.

 

           Yatak insan vücudunun şekline hitap etmelidir. Doğru yatak seçimi kişinin uyku kalitesini artırır. Kişiler yatağı almadan önce mutlaka üzerinde rahatlık testi uygulamalı ve kendi içinde analiz yapmalıdır. Genele hitap eden yatak türü ortopedik yataklardır. Ortopedik yataklar full ortopedik ve yarı ortopedik yatak olarak ayrılırlar. Full ortopedik yatakların üstü yarı ortopedik yataklara göre daha serttir.

 

Genelde doktor tavsiyesi ile kullanılır. Yarı ortopedik yatakların üzeri ise daha yumuşaktır. Visco ve lateks yatak odaları arasında tercih yaparken dikkat edilecek bazı noktalar vardır. Visco yataklar akıllı süngerlerle yapılır ve daha çok tercih edilir. Süngeri sert olduğu için yattıktan sonra yavaş yavaş vücudun şeklini alır, vücut boşluğunu kapatır ve uyku kalitenizi yükseltir. Lateks yatak ise visco yataklara göre delikli olup hava akımı sağlar. Çift taraflı kullanılır. Süngerlerinin içinde yay yoktur fakat yattıktan sonra etkiye tepki yaparak itme kuvveti uygular.

 

Seçilen yataklara zarif ve hoş görünüm vermek için yuvarlak, dikdörtgen veya çok geniş çaplı olan bazalar mevcuttur. Eğer yatak odanızın ferah durmasını istiyorsanız açık renkleri tercih etmeli koyu renklere çok yönelmemelisiniz. Yatak odanızın yaz, kış güneş almasını istiyorsanız güney veya doğu cephesi tercih etmelisiniz. Odanız küçükse ve büyük göstermek istiyorsanız halı tercihinizi de açık ve küçük boyutta kullanmalısınız. Oda içerisinde aksesuar kullanmak yerine tavandan aydınlatma ile odanızı daha ferah ve zarif gösterebilirsiniz. Her uykuya yöneliş bir huzura yolculuğun başlangıcıdır. Huzurlu uykular.

 

Bir önceki yazımız olan Yatak Odası Takım başlıklı makalemizde yatak odaları, yatak odası ve yemek odaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply