Yatak Örtüsü Yapımı Ve Kullanımı

 

Yatak örtüleri uyuduğumuz yatakların üzerine serilen hem bedenimizden yatağa sinebilecek pislikleri arındırmakta hem de yatak yüzeyinin daha uzun süre kullanımda kalmasını sağlamakta kullanılan bir araçtır.

Kullanmaya başladığınız yatak örtüleri renkleri, desen çeşitleri, modelleri bakımından değişiklik göstermesi nedeniyle yatak odalarınıza farklı bir hava katmaktadır. Her işte olduğu gibi yatak örtülerini dikmek için de bazı araçların kullanılması gerekmektedir. Temin edilen araç gereçlerin elbette ki günlük kullanıma uygun olması gerekmekte bunun için çabuk temizlenebilen, yıkanabilirliği kolay olan örtüler tercih edilmektedir.

Bu kumaşlar saten, tül gibi etrafımızda genelde rastladığımız türlerden kullanılabilir. Yatak örtülerinin kaliteli olması için elbette ki örtülerde kullanılan ipliklerin de kaliteli olması gerekmektedir. Ayrıca ipliklerin uyumlu olması nedeniyle kumaş seçimine göre yapılması yerinde olacaktır. Dikiş makineleri, toplu iğne gibi malzemelerde yatak örtüsü hazırlanırken kullanılacak araçlar arasında yer almaktadır.

Yatak örtüleri kullanılacak yerlere göre değişiklik göstermek ile birlikte belli başlı guruplara ayrıldığını da söylemek mümkündür. Şöyle ki; tek, çift kişilik, büyük boy ve çocuklar için üretilen yatak örtüleri bulunmaktadır. Tabi bu boyutların belirlenmesinde yatak çeşitleri de büyük önem taşımaktadır. Yatak ne kadar büyükse örtülerin tercih edilme metodları da bu derece önem taşıyacaktır.

Yatak örtülerinin boyutları yatağın genişliğinin ve eninin çaplarına göre değişiklik göstermektedir. Boylamına göre büyük ölçülerde seyir eden yatak örtülerinden çift kişilik yatak örtülerinin dikim aşamasında kumaş orantısı yaklaşık olarak 175 CM civarındadır.

Yatak örtüsü tasarlamak için bu bez parçalarının bazı aşamalardan geçmesi gerekmektedir. Kullanılacak kumaşlar, iplik çeşitlerinin temin edilmesi başlıca gelen tercihlerimiz arasında olmalıdır. Yatağın ölçümleri kullanılacak olan kumaşlara göre alınıp ayarlamasının buna göre yapılması da büyük önem arz etmektedir. Kullandığımız dikiş makinelerine dikiş işlemini yapacağımız yatak örtüsü ipliği uygun biçimde geçirilerek işleme devam edilerek kumaşların biçim işlemleri bu şekilde yapılır.

Bu görevleri dikiş makinesine verirken ipliklerin kumaşa uygunluğunu teste tabi tutmak için makinelerde birkaç test işlemi yapmamız da faydalı olacaktır. Biçim işlemi tamamlanan kumaşların ön yüzleri paralel olacak şekilde birbirinin üzerine eklenerek takviye edilir. Dikiş işlemi bittikten sonra yatak örtüleri ütülenmek üzere düz şekilde yatırılarak işlemi tamamlanır.

Yatak örtüsü modelleri ve fiyatları için tıklayınız: http://www.dekorini.com/yatak-ortuleri-1

Bir önceki yazımız olan Yatak Odası Dekorasyonun Başlangıç Noktası başlıklı makalemizde yatak odaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply