Teknoloji

Yeni Nesil Kartuş: Bitmeyen Kartuş!

Yazıcı, günümüzde oldukça sık kullanılan donanımlardan bir tanesidir. Yazıcı ile beraber dilediğimiz dosyaları dilediğimiz şekilde kağıda dökme imkanı buluruz. Günümüzde yazıcılar oldukça çeşitlenmiştir. En az özelliklisinden en fazla özelliklisine, en pahalısından en ucuzuna çok geniş bir yelpaze içerisinde karşımıza çıkmaktadır. Yazıcı denilince akla gelen ilk malzemelerden birisi de elbette ki kartuştur.

Kartuşun kaliteli olması, ömrünün uzun olması ve ekonomik olması önemli ölçütlerdendir. Kartuşlar da kendi içerisinde çeşitli bölümlere ayrılır. Bu ayrım hangi ölçüt açısından karşılaştıracağımıza göre değişir tabi. Ömrü, dolumu ve ekonomikliği açısından inceleyecek olursak sınırlı kartuş ve bitmeyen kartuş olarak kartuşları iki gruba ayırabiliriz. Sınırlı kartuşlar, çeşitli mağazalarda paket içerisinde satılan kartuşlardır. Bitmeyen kartuşların mekanizması normal kartuşlardan farklıdır.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

            Bitmeyen kartuş dediğimiz bu sistemde, kartuşlara bir tank sistemi kurulması esastır. Kartuşlara hortum takılır. Bu hortumun bir ucu kartuşta diğer ucu ise tanktadır. Tanktan gelen boya hortum yoluyla kartuşlara aktarılmakta, bu sayede kartuşta devamlılık sağlanmaktadır. Aynı zaman da şunu da söylemek gerekir ki bu sistemle ne kartuş ne de yazıcı zarar görmektedir. Bu konuda hiçbir olumsuz durum söz konusu değildir.

Kartuş tanklarından bahsedelim. Kartuş tanklarının bir tanesinde yaklaşık 80-100 ml. arası mürekkep bulunmaktadır. Dört tanklı bir sisteme bu sayıyı uyarladığımızda ise toplamda 400ml. Mürekkebimiz olduğunu söyleyebiliriz. İşte bu 400 ml. mürekkep ile baskı kalitesine göre 3000-5000 sayfa arası çıktı alma olanağı buluruz. Bu da bize standart bir kartuşa oranla maliyetin düşük olduğunu gösterir. Ayrıca bu sistem %90 oranında bir tasarruf sağlamaktadır.

NELERE DİKKAT ETMELİ?

Öncelikle 15-20 günde bir en az bir sayfa renkli çıktı alınmalı. (Mürekkep işleyişi için) Mürekkep tankı ile yazıcının aynı hizada durmasına dikkat edilmelidir. Mürekkep seviyesi bilgisayar ve yazıcı üzerinden değil mürekkep tankının üzerinden kontrol edilmelidir. Son olarak tanklardaki mürekkep bitmeden yeni mürekkep konulmamalıdır diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Her Yazınızda Ayrı Bir Kalite İmkânı başlıklı makalemizde Ocp mürekkep hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın